Od 1 stycznia 2017 r. w związku z wejściem w życie Ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.
Jednorazowe świadczenie przysługuje :
matce,
ojcu,
opiekunowi faktycznemu dziecka (osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka)
albo
opiekunowi prawnemu dziecka.
Jednorazowe świadczenie przysługuje świadczeniobiorcom oraz osobom uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Do wniosku należy dołączyć:
zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuły specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej uprawniające do korzystania ze wsparcia w formie jednorazowego świadczenia, o którym mowa w art. 4 ust. 2 pkt. 2 ustawy dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet ciąży i rodzin "Za Życiem",
zaświadczenie lekarskie/zaświadczenie wystawione przez położną, potwierdzające pozostawanie matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Wymóg dostarczenia zaświadczenia lekarskiego/zaświadczenia wystawionego przez położną nie dotyczy osób będących opiekunami prawnymi lub opiekunami faktycznymi dziecka, a także osób, które przysposobiły dziecko.
Na potrzeby prowadzonego postępowania organ ma prawo wezwać o inne dokumenty potrzebne do rozpatrzenia wniosku.
Podstawa prawna
ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za Życiem";
ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych;
ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego;
rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie wzoru wniosku o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.